Safari v Ugandě nabízí nepřeberné možnosti pro milovníky různých druhů zvířat.
Vzhledem k tomu, že se Uganda nachází na rozhraní východních savan a západní pralesní džungle, má vynikající podmínky pro širokou škálu safari, od tradičního pozorování zvěře ze safari vozů na savanách (tzv. Velká pětka, žirafy, antilopy, a mnoho dalších býložravců a predátorů) přes treky za gorilami a šimpanzi v deštném pralese až po vodní safari na kanálu Kazinga (mimo jiné hroši a krokodýli).
Uganda je rájem pro milovníky primátů, nejen goril a šimpanzů, ale také dalších zajímavých druhů (kočkodani, guerézy, …)
Také k pozorování ptáků jsou v Ugandě vynikající podmínky. Různorodé životní prostředí a spousta jezer a mokřad přitahuje obrovské množství různých druhů.
Protože se safari a obecně turistický průmysl v Ugandě začali rozvíjet později, než u jejich východních sousedů, nenarazíte ve zdejších národních parcích na tak velké množství turistů ve srovnání s těmi nejslavnějšími, jako je Masai Mara v Keni nebo Serengeti a Ngorongoro v Tanzanii. Zážitek ze safari v Ugandě tak může být autentičtější a pocit divoké africké přírody silnější. Při pozorování lva, slona nebo leoparda se tak nebudete muset „přetahovat“ o co nejlepší výhled s jinými vozidly plnými turistů kolem vás, ale budete si ho moci užít více v soukromí.
Možnosti safari v Ugandě
- Chci vidět gorily
- Chci vidět šimpanzi
- Chci vidět primáty
- Chci klasické safari v Ugandě
- Chci zažít vodní safari
- Chci vyrazit na pěší safari
- Chci pozorovat ptáky
Chci vidět gorily
Trek za gorilami a setkání s nimi v jejich přirozeném prostředí je nezapomenutelným dobrodružstvím a životním zážitkem. Na světě žije dnes už jen několik set jedinců gorily horské a asi polovina z nich žije v Ugandě. Většina z nich se nachází v národním parku Bwindi, menší část pak v národním parku Mgahinga v pohoří Virunga.
Více informací najdete na naší stránce věnované safari zaměřeného na gorily.
Chci vidět šimpanzi
Trek za šimpanzi a setkání s nimi je vedle setkání s gorilami dalším z největších lákadel Ugandy. Šimpanz je považován za nejbližšího příbuzného lidí na základě shody lidské a šimpanzí DNA. Šimpanzi žijí v pralesích Afriky od Guineje po Ugandu a na jih až k jezeru Tanganika. Většinou jsou vázaní na deštný prales. Za šimpanzi učenlivými můžete během vašeho na safari v Ugandě vyrazit především do národního parku Kibale Forest.
Více informací najdete na naší stránce věnované safari zaměřeného na šimpanzi.
Chci vidět primáty
Pokud chcete vyrazit na safri za primáty, pak je národní park Kibale Forest to správné místo. Dominantními savci jsou v Kibale právě primáti, kterých je tu možno spatřit až třináct druhů, a to včetně několika skupin habituovaných (tedy na člověka zvyklých) šimpanzů.
Během safari v Kibale forest můžete potkat různé druhy opic, guerézy červené a pláštíkové, kočkodany zelené, čepičaté i černolící. Také guerézu šedonohou (Procolobus tephrosceles), která se podobně jako bíločerná gueréza pláštíková (Colobus guereze occidentalis) často stává kořistí lovících šimpanzů.
U gueréz můžete obdivovat jejich úžasnou obratnost ve větvích. Zároveň se ale můžete přesvědčit, že ani tito vzdušní artisté nejsou při svých výkonech neomylní. Především malé guerézy si občas špatně vyměří skok spadnou na zem z výšky několika metrů. Matka, která bude zřejmě na blízku, pak za poplašného vřískání ihned přispěchá na pomoc.
Na rozdíl od gueréz se kočkodani většinou pohybují v podrostu. Není jednoduché je zahlédnout celé. Kočkodanů žije v Ugandě několik druhů. V pralese můžete potkat kočkodana zeleného, čepičatého, černolícího a na savanách Murchison Falls také kočkodana husarského. Pokud budete mít štěstí, tak i kočkodana Brazzova (Cercopithecus neglectus), mangabeje černého (Cercocebus aterrimus) nebo nějakou z malých nočních opiček. Tito primáti jsou velmi plašší a není jednoduché se k nim přiblížit. Když se dostanete na jim nepříjemnou vzdálenost, někteří utečou vysoko do korun stromů, někteří zmizí v hustém pralesním porostu.
Kromě kočkodanů a gueréz často potkáte také paviány, konkrétně paviány anubi (Papio anubis).
Zajímavou reportáž ze safari za primáty v národním parku Kibale Forest s názvem Opičí prales Kibale Forest: Zelené srdce Ugandy stále plné života publikoval magazín 100+1 Zahraniční zajímavost.
Chci klasické safari v Ugandě
Národní park Kidepo Valley
Nejlepší klasické safari v Ugandě nabízí pravděpodobně národní park Kidepo Valley. Má rozlohu 1 344 km2. Najdete v něm horskou krajinu i savanu. Žijí v něm sloni, bůvoli, žirafy, zebry, antilopy, lvi, levharti, gepardi, hyeny a mnoho ptáků.
Park leží na hranici se Súdánem a Keňou. Jeho dominantou je 2 750 metrů vysoká hora Mount Morungole a také řeky Kidepo a Narus.
Národní park Murchison Falls
Národní park Murchinson Falls je s rozlohou 3 840 metrů největším parkem v Ugandě. Najdete v něm savany, deštný prales, bažiny i lesy.
Parkem protéká řeka Nil podél jejíchž břehů se nachází vysoká koncentrace zvěře. Spatřit zde můžete čtyři z pěti zástupců zástupce tzv. Velké pětky, konkrétně slony, buvoly, lvi a levharty. Dále hrochy, krokodýly, hyeny, žirafy Rotschildovy, koby, antilopy, opice a samozřejmě mnoho druhů ptáků.
Chci zažít vodní safari
Unikátní zážitek ze safari z lodě vám nabízí národní park Queen Elizabeth.
Je druhým největším národním parkem Ugandy s rozlohou 1 978 km2. Je tu deštný prales i savana, které jsou domovem stovek druhů savců, například bůvolů, slonů, hrochů, antilop, kobů, stromových lvů, šimpanzů a dalších primátů.
Unikátním zážitkem je plavba po kanálu Kazinga. Kanál Kazinga je 40 km dlouhý kanál, který spojuje jezero Georgeovo a Edwardovo. Plavba na lodi po něm určitě stojí za to. Z lodi lze pozorovat zvířata a ptáky nejen ve vodě, ale také na břehu.
Chci vyrazit na pěší safari
Pokud pomineme specializované treky za gorilami, šimpanzi a nosorožci, pak jsou klasické pěší safari vycházky oblíbené především v národním parku Lake Mburo.
Ovšem zdaleka nejlepší podmínky pro pěší safari nabízí poněkud odlehlejší národní park Kidepo Valley, kde můžete podniknout také unikátní cyklo safari.
Chci pozorovat ptáky
Pokud se zajímáte o pozorování anebo fotografování ptáků, pak je Uganda tím správným místem. Ve většině zdejších národních parků narazíte ne velké množství jejich druhů.
Vynechat by jste neměli národní park Queen Elizabeth, kde se nachází četná jezera a bažiny s plameňáky a stovkami druhů ptactva.
Národní park Lake Mburo se nachází v jižní části Ugandy. Najdete v něm mnoho jezer, bažin a vodního ptactva.
Národní park Murchinson Falls je s rozlohou 3 840 metrů největším parkem v Ugandě. Najdete v něm savany, deštný prales, bažiny i lesy. Parkem protéká řeka Nil podél jejíchž břehů se nachází vysoká koncentrace zvěře. Samozřejmě i mnoho druhů ptáků.
Pokud se vydáte na trek do národního parku Rwenzori Mountains, také uvidíte velké množství ptactva, pochopitelně spíše v nižších polohách.
Navštívit můžete také národní rezervaci Semliki. Je to velká odlehlá rezervace tvořená pralesem, savanou a mokřady. Rozkládá se kolem řeky Semliki a vyvěrá zde mnoho horkých přírodních pramenů. Místní podmínky jsou vhodným místem k životu pro stovky druhů ptactva.
A když se vydáte za gorilami do pralesa v národním parku Bwindi Impenetrable Forest, neba za šimpanzi v národním parku Kibale, také nebudete ochuzení o pozorování mnoha druhů krásných lesních ptáků.
Standardní itineráře zahrnující safari v Ugandě
- 3 dny – Setkání s gorilami
- 4 dny – Setkání s gorilami a šimpanzi
- 5 dní – severní okruh s Kidepo Valley
- 5 dní – To nejlepší z Ugandy – safari, šimpanzi a gorily
- 6 dní – To nejlepší z Ugandy – safari, šimpanzi a gorily
- 6 dní – jižní okruh – safari a treky za primáty
- 7 dní – To hlavní z Ugandy – nosorožci, safari a gorily
- 8 dní – jihozápadní okruh – safari, šimpanzi a gorily
- 8 dní – jihozápadní okruh – safari, šimpanzi, gorily a trek Mgahinga
- 9 dní – kompletní západní okruh – nosorožci, safari, šimpanzi a gorily
- 9 dní – rozšířený jihozápadní okruh – safari, šimpanzi a gorily
- 10 dní – kompletní západní okruh – nosorožci, safari, šimpanzi a gorily
- 11 dní – kompletní západní okruh – nosorožci, safari, šimpanzi a gorily